PÉČE O PŘÁTELSTVÍ

 

Nechcete o své přátele přijít? Pak je nenuťte, aby vám byli neustále k dispozici. Dejte jim volnost, aby se mohli sami rozhodovat, kdy s vámi chtějí být. Skutečné přátelství je totiž založené na dobrovolnosti a nemůžete si ho vynutit.

 

To, že vám přátelé zmizí z dohledu nebo že se změní vaše životní styly, vaše přátelství rozhodně nijak neznehodnocuje. Nevzpomínejte na staré přátele jako na zrádce nebo nevděčníky. Jednak si tím zavíráte vrátka, která k nim vedou, a jednak si zbytečně kazíte hezké vzpomínky. Že si nerozumíte teď, přece neznamená, že jste si nerozuměli nikdy.

 

Nikdy nedávejte přátelům žádná ultimáta. Tím je zaručeně ztratíte. V přátelství by měla fungovat důvěra a respekt.

Ale než někomu věnujete svoji důvěru, podívejte se na jeho způsob života a na jeho charakter...

 

Kdo ubližuje, neví jak moc to bolí a ten, komu je ubližováno, nepochopí toho, kdo ubližuje. Vše je o lidském dorozumění a porozumění. Kdo nechápe, nemůže být pochopen... a proto naslouchej a pochop...

 

Nikdy se nevykašli na člověka, co tě má rád a stojí o tebe, protože jednoho dne si uvědomíš, že zatímo jsi sbíral kamínky, ztratil jsi diamant.

 

Pravda bolí chvíli, ale lež bolí napořád.

Hlavním plodem přátelství je možnost ulevit si a svěřit se s tím, čeho je srdce plno a čím přetéká. Můžete užívat léky, ale žádný recept neotevře srdce, leč dobrý přítel, jemuž můžete sdělit zármutek, radosti, obavy, naděje, podezření, rady a cokoliv vám leží na srdci a tísní je, v jakési důvěrné zpovědi nebo přiznání. (Bacon)

 

Přátelé mých přátel jsou mými přáteli. (Francouzské přísloví)

 

Když se nám dobře vede, přátelé nás poznají. Když se nám vede zle, tak zase my poznáme své přátele. (Collins)

 

Kdo je přítel? První člověk, který přichází, když celý svět odešel. (Marden)

 

Přítel není ten, kdo tě polituje, přítel je ten, kdo ti pomůže.

 

Buď sám sebou, stejně se to nedá dlouho zatajovat. (Brudziňski)

 

Opravdové přátelství může vyrůstat jen ze spojení podobných povah. (Beethoven)

 

Není žádné přátelství, když jeden nechce slyšet pravdu a druhý je připraven lhát. (Cicero)

 

Opravdové přítelkyně mají schopnost proměnit pošmourné prosincové hodiny v májové dny a vprostřed noci zažehnout světlo. (Maurina)

 

Přátelé jsou rodina, kterou jsme si vybrali.

 

Přítel je ten, kdo vidí skrze tebe a stále se těší na ten pohled. (Wilma Askinas)

 

Když někomu odpouštíte, neomlouváte tím jeho chování. Vaším odpuštěním pouze zabráníte, aby jeho chování zničilo vaše srdce. (Táňa Keleová-Vasilková)

 

Nesnáším, když někdo vypočítává, co všechno mám, protože já velmi dobře vím, co nemám. A bolí mě to každý den. (Táňa Keleová-Vasilková)

 

Nikdy si nedělej prioritu z někoho, pro koho jsi jen možnost. (Maya Angelou)

 VŠICHNI SE NAVZÁJEM OPOUŠTÍME. UMÍRÁME, MĚNÍME SE... PŘERŮSTÁME SVÉ NEJLEPŠÍ PŘÁTELE -

ALE I KDYŽ TĚ OPRAVDU OPUSTÍM, BUDEŠ UŽ MÍT V SOBĚ NĚCO Z MÉ BYTOSTI, BUDEŠ NĚKDO DOCELA JINÝ PRÁVĚ PROTO, ŽES MĚ POZNAL... (O¨Brienová)